Almus Keşif Gezisi

Kategori: Faaliyetlerimiz Pazar, 12 Temmuz 2015 tarihinde yayınlandı. İsmail Bayram tarafından yazıldı.
TODEX olarak Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile koordineli "Tokat destinasyonları içerisinde doğal varlıklarımızın keşfi ve turizm potansiyellerinin belirlenmesi" maksadıyla yaptığımız keşif gezisinin ilk ayağı Almus oldu. Rotamız üzerinde Çevreli-Çatak yaylası-Çifte Tekneler Yaylası-Arısu-Gümeleönü-Akarçay-Orman Evleri-Ataköy Baraj Çevresi ve Almus Su sporları merkezi yer aldı. Dolu dolu geçen gün içerisinde kayda değer pek çok doğal güzellikle karşılaştık. Bunlardan biri Çatak Yaylasında yer alan yaşlı gürgen ağaçlarıydı. Yıllara meydan okurcasına ayakta kalmış bu devasa ağaçlar birer anıt gibi orada ziyaretçilerini bekliyor.
 
IMG 1393
 
Aynı zamanda oldukça keyifli bir trekking parkuru. Olağanüstü temiz bir orman havasında yapay seslerden ve ışıklardan uzakta doğayla başbaşa bir gün geçirebileceğiniz az sayıdaki yerlerden biri. Mutlaka görmelisiniz!
Arısu köyünde karşılaştığımız atlayan su çağlanına ulaşmak için biraz tırmanmamız gerekti fakat değdi. Bir kaynak suyunun ayağının bir uçurumdan dökülmesiyle oluşan çağlan kireç bakımından zengin suyun buharlaşmasına bağlı olarak küçük bir traverten sırtının gelişmesine yol açmış. Oralara yolunuz düşerse atlayan su çağlanına da uğramayı unutmayın.
 
IMG 1454
 
Rotamızın devamında gri balıkçılların yuvalanma alanına ulaştık. Yaşlı bir meşe ağacı üzerinde onlarca gri balıkçıl üremek ve yavru yetiştirmek için bir araya gelmiş. Muhteşem bir görüntü. Meraklıları için oturup saatlerce izlenebilecek bir manzara. Ornitogların gelip görmesinde fayda var diye düşünüyorum.
 
IMG 1479

Buralara kadar gelip de Akarçay’a uğramadan geçmeyin. Emin olun pişman olmayacaksınız. Orada sizi sıcakkanlı ve sevecen tonton teyzeler karşılayacak. Yöresel kıyafetlerini köyün bütün modern görüntüsüne inat üzerinden çıkarmayan tonton teyzeler. İşlemeli parlak elbiseleri ve başlıklarıyla 50 yıl öncesinden bugüne gelmiş gibiler. Onların ellerini öpüp, hayır dualarını alarak yolumuza devam ettik. 
 
IMG 1516
 
Rotanın devamında baraj gölü manzarası ile bir müddet ilerleyip orman evleri piknik alanına ulaşıyorsunuz. Burada sedir ağaçlarının gölgesinde biraz nefes almak size iyi gelecektir. Son olarak Ataköy Barajı yukarı kesimleri güzel bir dinlenme alanı. Asma köprüden Tozanlı Deresini geçip hemen karşıdaki Alabalık çiftliğine geliyorsunuz. Güveçte Alabalık için harika bir yer. Manzarası havası, derinleştikçe yeşile çalan berrak suyu ile olağanüstü.
 
IMG 1574
Son olarak Almus İlçe merkezine de uğradık. Oradan Tokat yoluna düştük tekrar. Günün sonunda tatlı bir yorgunluk ve hakedilmiş bir dinlenme bizi bekliyordu...
 
Başka etkinliklerde tekrar görüşmek dileğiyle.
Gösterim: 2406